תיירות אזורית משותפת

usaidבמדינת ישראל ביקרו בשנת 2012  בקירוב ל- 3.5 מיליון תיירים מחו"ל. בנוסף, תיירות הפנים הישראלית, הנחשבת לענפה ופעילה, כללה בשנה זו כ- 16.5 מיליון לינות המרוכזת בעיקר בצפון ובדרום.

עיקר האתרים והעסקים התיירותיים בישראל נמצאים בישובים יהודים ולמעט מוקדים מצומצמים כמו נצרת, דלית אלכרמל ובית ג'אן, העולם העשיר והמגוון של היישובים הערבים אינו נוכח ואינו חשוף לתיירות פנים וחוץ. העובדה שהאזרחים הערבים חיים בעיקר בצפון ודרום המדינה מעצימה מציאות מדירה זו. מצב זה מגביר את ההפרדה הקיימת גם כך בין יהודים וערביים בישראל החיים בנפרד, לומדים בנפרד, אינם נפגשים תדיר ביום יום ואינם לומדים האחד על השני מה שתורם להעצמת הפחד, הסטריאוטיפים ואי-היכרות "האחר".

פרויקט אזורי תיירות משותפת מקדם תיירות משותפת ומטרותיו הינן: (1) הרחבת ההיכרות ויצירת מפגשים בין יהודים לערבים בתוך בישובים הערבים, באמצעות פיתוח אוצרות התיירות הייחודיים ליישובים הערביים וקידום תיירות פנים יהודית-ישראלית אליהם ו- (2) פיתוח כלכלי מקומי בגליל ובוואדי ערה, זאת תוך יצירת מיזמים משותפים בין יהודים וערבים ופיתוח מוקדי תיירות ביישובים הערביים.

במסגרת הפרויקט עמותת סיכוי יוזמת הקמת שותפויות ערביות-יהודיות שעוסקות בפיתוח תיירותי משותף של האזור תוך מתן דגש על צמצום פערי התשתיות ועבודה מול משרדי הממשלה בכדי לקדם הקצאת משאבים ציבוריים שוויונית לישובים הערבים.

עידוד תיירות משותפת גורם לחיזוק והעצמת האוכלוסייה הערבית מצד אחד, והגברת שיתוף הפעולה בין שתי האוכלוסיות מצד שני, וכך תורם הפרויקט לצמצום הניכור וחוסר האמון בין שתי החברות ובין החברה הערבית למוסדות המדינה.

שיטת הפעולה של פרויקט "תיירות אזורית משותפת" מסתמכת על מרכיב התיירות פרויקט 'אזורי שוויון' של עמותת סיכוי  שממומן בדומה לפרויקט זה ע"י USAID.

 

מן התקשורת"אם ברהט לא תשתפר רמת החיים – לכל האזור אין עתיד"

חגי עמית, TheMarker, 8.07.16

"יעלה מזור, רכזת פרויקט אזורי שוויון של עמותת סיכוי, יכולה להעיד על האתגרים של שיתופי הפעולה ומצד שני על הפוטנציאל הטמון בהם. עמותת סיכוי הפעילה בין 2004 ל–2008 פרויקט שיתוף פעולה בוואדי ערה, שהוליד סדרה של יוזמות בין היישובים השונים, יהודיים וערביים, החולקים ביניהם את השטח, בהם עמותת תיירות משותפת ואזור תעשייה משותף"

לכתבה המלאה


סיורי הרמדאן מעלים את היישובים הערביים על מפת התיירות

רינה רוזנברג, TheMarker, 21.06.16

לכתבה המלאה


העולם הבוקר: לילות רמדאן

אברי גלעד והילה קורח, רשת, 15.06.16

לכתבה המלאה


תיירות ביישובים הערביים – זה לא חלום

רון גרליץ, The Marker, 4.08.15

לכתבה המלאה


מה יפים הלילות ברמדאן

אורלי גנוסר, גלובס, 2.07.15

סיורי "לילות רמדאן" ביישובים ערביים ברחבי הארץ הם הזדמנות מהנה להכיר מנהגים ומסורות של תושבי ישראל המוסלמים

לכתבה המלאה


הגלגל הענק של הקטאייף ועוד סיבות לצאת לסיור בעקבות הרמדאן

רונית ורד, הארץ, 30.06.15

סיפורו של הכפר ברטעה, שחלקו נמצא בישראל וחלקו האחר ברשות הפלסטינית, סבוך אפילו יחסית לאזור שבו הוא נמצא. אבל גבולות מטושטשים ושוק עמוס כל טוב הופכים אותו למקום מושלם לסיור ברמדאן

לכתבה המלאה


אפטאר פארטי: מסעדות לחגוג בהן את שבירת צום הרמאדן

שירי כץ, טיים אאוט, 23.06.15

ארוחת שבירת צום הרמדאן, שהחל השבוע, יוצאת מגבולות המטבח המסורתי וחודרת למיינסטרים היהודי בגרסתה האופנתית, עם שפע של סיורי אוכל, ארוחות בבתים ותפריטים מיוחדים. אז איפה אתם בחג?

לכתבה המלאה


לשבור את הצום באום אל פחם: ההפתעות שמחכות לכם בסיורי הרמדאן

רינה רוזנברג, Mako, 16.06.15

צום הרמדאן, שמתחיל ביום חמישי, הופך את היישובים הערביים לאטרקציה תיירותית – בעיקר בשעות הערב, כשהרחובות נעשים שוקקי חיים. שורה של סיורים ליליים המוצעים לאחרונה מאפשרת הצצה לאורח החיים ביישובים המרוחקים רק 20 דקות מתל אביב. "לאזור הזה יש פוטנציאל אדיר מבחינה תיירותית. מי שבא לבקר פעם אחת – חוזר"

לכתבה המלאה


העולם הבוקר: סיורי רמדאן

אברי גלעד, הילה קורח וארז לנדאו, רשת, 5.06.15

לכתבה המלאה


נחום ברנע/ "ביקור באום אלפחם האחרת"

4.07.14

העיתונאי נחום ברנע הוזמן על-ידי עמותת סיכוי לביקור באום אלפחם, להלן רשמיו

לכתבה המלאה


היישוב העני בארץ נחוש לעבור מהפך

ניר יהב, וואלה, 25.12.10

כמה פעמים חלפתם ליד ג'יסר א-זרקא בדרככם לצפון ולא נכנסתם? ביישוב, ש-60% מתושביו נתמכי סעד, מקווים שהשקעה כלכלית, פיתוח תיירותי, ושיתוף פעולה אזורי עם היישובים המבוססים

לכתבה המלאה


טיול לג'יסר א-זרקא: אוצרות בלומים של טבע ותרבות

משה גלעד, עכבר העיר, 13.08.10

למה המטיילים לא מגיעים לכפר דייגים קטן ויפה על חוף הים, בין קיסריה למעגן מיכאל? תושבי ג'יסר א-זרקא מבקשים לנפץ את הסטיגמות שמונעות מכפרם להיות אטרקציה תיירותית

לכתבה המלאה

פרסומיםמפת תיירות של קבוצת "דרך הים" – אזור המשולש הדרומי

מפת תיירות של קבוצת "דרך הים" - אזור המשולש הדרומי תאריך פרסום: 19.03.14

שתי קבוצות התיירות שהקימה עמותת סיכוי במסגרת פרוייקט אזורי שוויון - בעמק ובהר (צפון) ודרך הים (משולש דרומי) יזמו מפות תיירות של האזורים בהם הן פועלות. המפות מייצגות עבודה מאומצת של שתי הקבוצות למפות את האתרים התיירותיים ולהעלות אזורים וישובים בלתי מתויירים על מפת התיירות הארצית. המפות הוצגו וחולקו גם במהלך תערוכת התיירות הבינלאומית בגני התערוכה ב11-12/2

המסמך המלא: עברית


מפת תיירות של קבוצת "בעמק ובהר" אזור הצפון

מפת תיירות של קבוצת "בעמק ובהר" אזור הצפון תאריך פרסום: 19.03.14

שתי קבוצות התיירות שהקימה עמותת סיכוי במסגרת פרוייקט אזורי שוויון - בעמק ובהר (צפון) ודרך הים (משולש דרומי) יזמו מפות תיירות של האזורים בהם הן פועלות. המפות מייצגות עבודה מאומצת של שתי הקבוצות למפות את האתרים התיירותיים ולהעלות אזורים וישובים בלתי מתויירים על מפת התיירות הארצית. המפות הוצגו וחולקו גם במהלך תערוכת התיירות הבינלאומית בגני התערוכה ב11-12/2

המסמך המלא: עברית


"קסם הרמדאן" סיורים ואירוח במשולש הדרומי – רמדאן 2013

קסם הרמדאן תאריך פרסום: 24.11.13

סיורים קסומים התקיימו במהלך חודש רמדאן האחרון באזור המשולש הדרומי במסגרת ניסוי ראשוני של קבוצת "דרך הים" אשר הוקמה ע"י פרויקט אזורי שוויון. בהובלת מדריכים מקומיים טיילו כ-200 איש מכל רחבי הארץ באזור בלתי מתויר זה ונחשפו לחיים האמיתיים ומסורת רמדאן בסמטאות הישובים הערביים והתארחו לארוחת "איפטאר" בבית משפחה מקומית.

המסמך המלא: العربية עברית English