סיכוי - מקדמים שוויון ושותפות בין האזרחים הערבים והיהודים

"חברי הכנסת הערבים לא עושים בשבילנו כלום" – כמה פעמים שמעתם את השקר הזה? 

את השקר הזה מפיץ הימין כבר 15 שנה, אבל אנחנו בעמותת סיכוי יודעים את האמת – כארגון שעובד צמוד עם חברי כנסת, נמצא בוועדות הכנסת ומשתתף בישיבות עם פקידי ממשלה בכירים באופן אינטנסיבי וקבוע.
רוצים את האמת?  אנחנו פה לספר לכם:

עבודתם הפרלמנטרית של הח"כים הערבים

 האמת היא, שיותר מ-97% מהצעות החוק שהגישו הח"כים הערבים בקדנציות האחרונות בכנסת התמקדה בשיפור חייהם של האזרחים הערבים בישראל והאזרחים ככלל. רק 3% מהצעות החוק שהגישו הח"כים הערבים נוגעות לנושאים לאומיים ולכיבוש, וזו לא רק זכותם אלא חובתם – הן כחלק מהעם הפלסטיני והן כמנהיגים המחוייבים לקידום צדק ושלום. לממצאים המלאים של עקיבא נוביק בנושא: http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1283467

97% מהצעות החוק של החכים הערבים הם לקידום החברה הערבית

 האמת היא, שעיקר העיסוק של הח"כים הערבים בכנסות הקודמות נגע לבעיות מהם סובלים האזרחים הערבים והם עסקו באופן אינטנסיבי בטיפול באפליה ממנה סובלים האזרחים הערבים בכל תחומי החיים והמדיניות. הם גם פעלו באופן משמעותי בסוגיות חברתיות ועסקו בקידום והרחבת השירותים החברתיים שהמדינה מעניקה לכל האזרחים – כמו חינוך ובריאות. למעשה, על פי מחקר בנושא, הח"כים הערבים הגישו הכי הרבה הצעות חוק בנושאים החברתיים, יותר מכל גוש מפלגות אחר. רוצים לשמוע עוד על המחקר של נעמי היימן ראש? https://apple.co/2L8BWso

 האמת היא, שהח"כים הערבים מובילים בשימוש בשאילתות – כמעט פי 2 מכל השאר המפלגות. שאילתות הן כלי יעיל במיוחד לפיקוח על המעשים של הממשלה: הן כלי שמכריח משרדי ממשלה לדווח על מעשיהם. בנוסף, הם המובילים במספר הנאומים במליאה והיו בין הסיעות שיזמו הכי הרבה הצעות לסדר היום בכנסת – זהו כלי פרלמנטרי בעל עוצמה להנעת הממשלה לפעולה ולהעלאת נושאים לסדר היום הציבורי – שני תפקידים מרכזיים של חברי הכנסת. קראו עוד במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה: https://www.idi.org.il/articles/24263

הישגיהם בחינוך

✔️ הילדים חוזרים ללימודים, רוצים בשבילם את החינוך הטוב ביותר? ח"כ יוסף ג'בארין השיג הקצאה של 500 מיליון ₪ למערכת החינוך הערבית למען 110 תיכונים ערבים, וקרוב ל-55 אלף שעות לימוד נוספות לבתי ספר היסודיים וחטיבות הביניים במערכת החינוך הערבי! זה הישג עצום, שמאפשר למנהלי בית הספר לפתוח כיתות קטנות לתגבור תלמידים חלשים, תוכניות חינוך והעשרה, יועצים – שכל כך חשובים במאבק באפליה בתקצוב של החברה הערבית. קראו עוד: https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6848990

500 מיון לבתי ספר ערבים

✔️גרים בדרום? בזכות השאילתא של ח"כ סעיד אלחרומי, 22.4 מליון ש"ח שהיו מיועדים לתוכניות חינוכיות בבתי הספר הערבים בדרום ועוכבו, הגיעו ליעדם! 

✔️ תינוק חדש נוסף למשפחה, מנסים לשלב בין טיפול בו ומשרה מלאה? ח"כ עאידה תומא-סלימאן השיגה 23 מיליון ₪ לתקציבי תכנון של מעונות יום! בנוסף, הח"כים הערבים דאגו לשריון של 25% מתקציבי הבינוי של מעונות היום בארץ עבור החברה הערבית בלבד. 

✔️הבן למד רפואה מחוץ לישראל? אם יש לו ניסיון של חמש שנים, ייתכן ויהיה לו פטור מחלק מהמבחנים, בזכות חקיקה שקידם ח"כ אחמד טיבי.

✔️הילדים עברו את הבגרויות בהצלחה? מברוק! תגידו תודה לח"כים הערבים שקידמו תרגום חומרי לימוד לערבית, ותרגום מערכת השיעורים הפרטיים המקוונת באתר משרד החינוך לערבית.

✔️ אוהדים שרופים ולא מפסידים אף משחק? בזכות עיסאווי פריג הקבוצות הערביות מקבלות יותר מימון! הוא הוביל להחלטה שהקבוצות הערביות מקבלות העדפה של 20% בתקצוב ביחס לקבוצות יהודיות .

מאבקם בהריסות הבתים

הריסות בתים והסנקציות על בנייה ללא הסדר היא בעיה כואבת וחלק מאפליה מתמשכת נגד החברה הערבית. הח"כים הערבים הם הח"כים היחידים שנאבקים באופן קבוע נגד הריסות הבתים ובעד שוויון בקרקעות ודיור. כארגון שעובד צמוד עם חברי כנסת, אנחנו בעמותת סיכוי יודעים את האמת – מדובר במאבק ממושך וקשה, בו הח"כים הערבים משתמשים בכל כלי פרלמנטרי ואחר העומד לרשותם כדי להילחם למען האזרחים הערבים בנושא, ויש להם הישגים חשובים.

❗ במסגרת המאבק בחוק קמיניץ, הח"כים הערבים בהובלת חבר ועדת הפנים של הכנסת ד"ר עבדאללה אבו מערוף יחד עם ח"כ אוסאמה סעדי הגישו 2,200 הסתייגויות נגד חוק קמיניץ והצליחו לרכך אותו משמעותית.

❗ המאבק של הח"כים הערבים הצליח להציל אזרחים ערבים שבנו ללא אישור לפני יותר משנתיים וחצי מסנקציות חמורות. הסעיף בחוק קמיניץ כלל החמרה של עונש המאסר המרבי על עבירות בנייה. בעקבות הלחץ האדיר שהפעילו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, הוסכם לקצץ בחצי את התקופה בה ניתן להחיל את החוק רטרואקטיבית על בניה ללא אישור – מחמש שנים אחורה לשתיים וחצי בלבד.

❗ הח"כים הערבים הם תמיד בראש המאבק – מנהלים מפגשים עם פקידי ממשלה בכירים, מגיעים להפגנות ועומדים שכם אל שכם עם האזרחים הנפגעים, מובילים שיח על הנושא בתקשורת ולא נותנים לנושא לרדת מסדר היום במליאת הכנסת ובוועדות הכנסת. כתוצאה מכל אלה – הפעילות של הח"כים הערבים מצליחה לצמצם את היקף הריסות הבתים ביישובים הערבים.

❗ הח"כים הערבים מצליחים לקדם תוכניות מפורטות שמאפשרות בנייה מוסדרת והסדרת מבנים קיימים, וכך מונעות את הסנקציות הקשות המוטלות על אזרחים ערבים. למשל, בזכות ההצבעה של הח"כים הערבים והלחץ שהפעילו (אחמד טיבי, איימן עודה, אוסאמה סעדי, והח"כים לשעבר ואאל יונס וטאלב אבו עראר) אושרה הארכת הותמ"לים בשנה – אלו תוכנית המאפשרת בנייה רחבת היקף במהירות, שמאפשרות בניית אלפי יחידות דיור חדשות ביישובים הערביים (4,500 באום אל פאחם, 2,800 בערערה ועוד) והסדרה של מבנים קיימים.

בלעדי הח"כים הערבים – איזה עוד מחוקק ופלמנטר היה דואג לאזרחים הערבים החיים תחת איום של הריסות בתים או קנסות עצומים?

10 מיליארד ש"ח מהחלטת 922


הלחץ והעבודה המקצועית של הח"כים הערבים תרמו לתקדים היסטורי: הקצאת יותר מ-10 מיליארד ש"ח לפיתוח כלכלי של החברה הערבית!

זה קרה במסגרת החלטת הממשלה 922 שעברה ב-2015. מעולם לא הושקע סכום דומה במטרה לתקן את האפליה בין האזרחים הערבים והיהודים. בפעם הראשונה בהיסטוריה, המדינה הודתה שמנגנוני חלוקת התקציב שלה אינם שוויוניים ומייצרים אפליה – ופעלה על מנת להתחיל לתקן אותם. אמנם קיימות בעיות רבות ביישום התוכנית שיש לפתור, יש להרחיב את התוכנית לטיפול בנושאים נוספים וישנה דרך ארוכה עד לתיקון ההזנחה והאפליה רבת השנים – אבל את הכסף שעבר כבר אפשר לראות בשטח: הוא מממן חוגים ומתנ"סים, קווי אוטובוס חדשים, תשתיות עירוניות ועוד.

 בזכות עבודה מקצועית וקפדנית של הח"כים הערבים בהובלת הח"כ איימן עודה שכללה עשרות פגישות שלהם עם פקידי האוצר, משרד ראש הממשלה ומשרדים נוספים, והלחצים שהפעילו על האוצר הח"כ אחמד טיבי וח"כים ערבים נוספים, תקציב התכנית גדל והיישום שלה מתקדם ומורגש בשטח.

💰 העבודה המקצועית והלחץ האדיר שהפעילו הח"כים הערבים הזרימו מאות מיליוני שקלים שלא היו עוברים אחרת, ישירות לרשויות הערביות.

🚌 בתחבורה הציבורית נוספו במסגרת 922 כמאה קווי אוטובוס ליישובים ערביים. ולא רק קווי אוטובוס חדשים: פותחו כבישים ותשתיות, נוספו תחנות חדשות, הוארכו מסלולי קווים קיימים והועלתה תדירות האוטובוסים בעשרות קווים.

👶 בזכות המעקב והעבודה הפרלמנטרית של ח"כ עאידה תומא סלימאן, משרד הרווחה הקצה בתקציב של שנת 2019 כסף לתכנון מבנים חדשים של מעונות יום בסכום של 23 מיליון ש"ח. התקציב הזה חשוב במיוחד בחברה הערבית, בה קיים מחסור חריף במעונות יום.

תיקון האפליה אינו מלא וישנה עוד עבודה רבה בדרך לשוויון – אבל השינוי הדרמטי והמרגש הזה לא יכול היה לקרות בלי הח"כים הערבים. כדי שתקום תוכנית המשך – החלטת 923 – שתפתח כלכלית עוד ועוד את החברה הערבית, אנחנו זקוקים לעוד נציגים מהחברה הערבית, שידאגו לאינטרסים של האזרחים הערבים ויאבקו למענם.

רוצים חברי כנסת שדואגים לחברה הערבית ופועלים כדי לקדם אותה? 
תמכו בח"כים הערבים, חזקו את כוחם והתנגדו לשקרים של הימין. 

 

 

Silence is Golden