סיכוי - מקדמים שוויון ושותפות בין האזרחים הערבים והיהודים

משפחה ערביה חוגגת רמדאן במרפסת ומשפחה יהודית מברכת אותהבשישי החל חודש רמדאן – תקופה רוחנית ומשמעותית במיוחד לאזרחים המוסלמים. רמדאן כרים לכל חברינו ועוקבינו המוסלמים! ולמי שלא – קבלו את מדריך סיכוי שיוציא אתכם מעודכנים, ימנע פדיחות ויעזור לכם לכבד את התרבות של חבריכם המוסלמים.

ברכו כמה שיותר – אבל לא "חג שמח"!
כדאי לברך כמה שיותר אנשים – רמדאן מובארכ رمضان مبارك (רמדאן מבורך) או רמדאן כרים رمضان كريم. רק לא "חג שמח" – כי רמדאן הוא לא חג. זה חודש, כ-30 יום של התבוננות פנימית ורוחנית, כמו "עשרת ימי תשובה" בין יום ראש השנה ליום כיפור. הערכים המרכזיים הם סולידריות, משפחתיות, קהילה ואמפתיה, ואחת המצוות המרכזיות היא צדקה – שמכונה "זכּאה" (زكاة). כל מוסלמי אמור לתרום, ויש נוסחאות מסודרות לחישוב מה הסכום – כ-2% מההכנסה הפנויה.

🍎תתחשבו בצמים.
אחת המצוות היותר מוכרות של רמדאן היא הצום – הוא נמשך מזריחת השמש עד השקיעה. אולי החברים והקולגות שלכם קמו מוקדם כדי לאכול לפנות בוקר או אפילו נשארו ערים כל הלילה – אז אולי יהיו איחורים בבקרים. במקום העבודה כדאי לא לקבוע ישיבות אחרי 15:00-16:00 – אז למי שצם כבר מקרקרת הבטן וייתכן שיהיה קשה ממש להתרכז. אם אתם נפגשים פיזית במקום העבודה ברמדאן השנה – כדאי לוותר על כיבוד במקום מרכזי ובולט, ולמשל להגיש את הכיבוד לישיבה בפינה צדדית.

📺השנה יש דמות יהודיה בסדרת הטלוויזיה של רמדאן "אום הארון" – שלבו שאלה עליה בשיחה!
כל ערב מיד אחרי ארוחת שבירת הצום (האיפטאר), נדלקות הטלוויזיות במליוני בתים בכל רחבי העולם הערבי – כולם צופים יחד ב"מוסלסלאת" (مسلسلات) – סדרות טלוויזיה מותחות במיוחד ששוברות את שיאי הרייטינג – הפקות ענק עם כוכבים מפורסמים. הרבה אזרחים ערבים צופים בסדרות דרך ממיר טלוויזיה נפרד שמציג ערוצי לווין של מדינות ערב, באתרי אינטרנט ערביים או ברשתות החברתיות. השנה שחקנית מפורסמת משחקת דמות יהודיה בסדרה "אום-הארון", שם נחשף לראשונה סיפורה של הקהילה היהודית במדינות המפרץ באמצע המאה העשרים. מוצג בסדרה רומן בין יהודים וערבים, והרשתות החברתיות (ואפילו אתרי חדשות מפורסמים!) בוערות בוויכוחים – האם הסדרה לגיטימית, האם זו נורמליזציה והשפעה של תוכנית המאה של טראמפ? או שזהו סיפור רומנטי וחברתי לגיטימי… בדרך כלל הסדרות הללו הן שיא עונת הטלוויזיה בעולם הערבי – שיא רייטינג, עם המון הכנסות ממפרסמים.

אלא אם כן זה מציל חיים – אל תתקשרו בערב
בלילות רמדאן כל ערב משפחות מתכנסות לארוחה חגיגית שבירת הצום – האיפטאר. מי שצם – רעב ורק חיכה לרגע הזה כל היום, וגם מי שלא – מבלה עכשיו עם המשפחה. טלפון מהעבודה בשעה הקסומה הזאת מנומס בערך כמו טלפון באמצע ליל הסדר…

🌙מה השתנה ברמדאן הזה מכל הלילות?
בדרך כלל, לילות רמדאן קסומים במיוחד – ברחובות המקושטים יש הופעות, ארוחות משותפות במרחב הציבורי, מקובלת עלייה למסגד אל-אקצה בירושלים בלילות ועוד. אבל השנה כדי לשמור על הבריאות של כולם ולהימנע מהדבקה, החגיגות יהיו מצומצמות, המסגדים סגורים והשווקים וההופעות מבוטלים. אפשר להתעניין – איך אתם חוגגים השנה, למרות המצב? איך היו ארוחות אפטאר שלכם – בזום?

אנחנו מאחלים לכל עובדינו, חברינו ותומכינו המוסלמים – רמדאן כרים!
בריאות שלמה ושנעבור את רמדאן בבטחה – מי יתן ונחיה כולנו בשלום, בשוויון ובשותפות.

Silence is Golden